Hamarosan túszmegállapodás születhet Izrael és a Hamász között
A terrorszervezet 33 túszt engedhet el.
Túszcsere és fegyvernyugvás: egy héten belül véget érhet a gázai konfliktus?
Izrael és a Hamász vezetése elvi megállapodásra jutott egy gázai tűzszünet és a túszok szabadon engedése kapcsán, amit várhatóan a héten véglegesíthetnek – erősítették meg amerikai, izraeli és arab források a CBS News szerint.
Ha a megállapodás minden részlete „zöld utat kap”, a végrehajtás már a hétvégén megkezdődhet, ezzel Joe Biden elnöksége végül sikerrel zárulhatna a Közel-Keleten régóta vágyott tűzszüneti egyezménnyel.
Azonban ennek gyakorlati megvalósítása már Donald Trump hivatalba lépő elnök felügyelete alatt történne.
Az egyeztetések heteken át tartottak Dohában, és az utolsó simításokat izraeli és katari tisztviselők közvetlen találkozói zárhatják le. Az Egyesült Államok célja egy átfogó terv kidolgozása volt a „másnapra”, vagyis arra az időszakra, amikor az izraeli erők kivonulnak Gázából, ám ennek betartása nagyrészt az új adminisztráció vállára nehezedik majd.
A tervezet szerint a tűzszünet első szakaszában a Hamász kötelezné magát, hogy 42 napos fegyvernyugvás ideje alatt kiszabadít 33 nőt és gyermeket, valamint 50 év feletti túszokat.
Izrael minden kiszabadított női és gyermek túszért cserébe 30 palesztin nőt és gyermeket engedne szabadon, továbbá ugyanannyi idősebb palesztin fogvatartottat.
A megállapodás első napján három izraeli túszt engednének szabadon, majd hetente újabb három személyt, később pedig az elhunyt túszok földi maradványainak átadására is sor kerülne.
A tűzszünet idején a humanitárius segélyek bejutása is garantált lenne, hogy az élelmiszer- és egészségügyi válsággal küzdő Gáza részesülhessen a szükséges támogatásban. Ezen időszakban a víz- és elektromos hálózat helyreállítását is megkezdenék.
Ezt is ajánljuk a témában
A terrorszervezet 33 túszt engedhet el.
A második fázis célja a még fogságban lévő izraeli férfi túszok szabadon engedése és az izraeli hadsereg kivonulása Gázából. A harmadik szakasz, amelyet a korábbi fázisok során is részben egyeztetnének, magában foglalná az elhunyt túszok és palesztin fogvatartottak holttesteinek kölcsönös átadását, a gázai határátkelők megnyitását és az infrastruktúra szélesebb körű újjáépítését.
Bár az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom intenzív közvetítése révén a tárgyalások előrehaladtak, a részleteken – különösen a túszcserék és az izraeli kivonulás kérdésében – többször is holtpontra jutottak.
Az október 7-i támadás óta, amikor a Hamász közel 1 200 izraeli áldozatot követelő akciót hajtott végre és több mint 250 túszt ejtett, a gázai konfliktus súlyos humanitárius válsággá nőtte ki magát.
A Hamász által működtetett egészségügyi minisztérium szerint több mint 46 000 palesztin vesztette életét az izraeli válaszcsapásokban, és a 2,3 milliós lakosság többsége kitelepítve, otthonától megfosztva él.
A nemzetközi segélyszervezetek nehezen tudnak támogatást eljuttatni, és a szakértők éhínség kialakulására figyelmeztetnek. Az egyezség véglegesítése nemcsak a felek, hanem a régió stabilitása szempontjából is sorsfordító pillanat lehet.
Ezt is ajánljuk a témában
Súlyos kritikákat kap az izraeli kormány, sokan a terror és az iszlamisták visszatérésétől félnek.
Nyitókép: Omar AL-QATTAA / AFP